jump to navigation

Przenosiny bloga WordPress.com na własny hosting 9 lutego, 2010

Posted by artiko in : Web , trackback

Jak niektórzy zapewne już wiedzą przenosiłem się ostatnio z moim blogiem z WordPress.com na własny hosting. Podyktowane to było chęcią dostosowania bloga do moich wymagań i pełnej customizacji wyglądu, a nie chciałem za to płacić na WordPress.com.

Myślałem, że będzie to trudne przedsięwzięcie… Ale nic bardziej mylnego! Cała procedura jest bardzo szybka i bezproblemowa, jak postaram się opisać.

Zaczynamy od wykupienia (znalezienia darmowego) hostingu. Potrzebujemy obsługę PHP i bazę danych MySQL dostępną w praktycznie wszystkich ofertach. Wgrywamy na serwer w miejsce, gdzie znajdować się ma nasz blog pliki pobrane z pl.wordpress.org. Najczęściej używamy do tego klienta FTP. Następnie instalujemy WordPress’a wchodząc w przeglądarce na adres naszego nowego bloga i postępując zgodnie ze wskazówkami. W tym momencie należy pamiętać, że musimy znać namiary do naszej bazy danych: adres, użytkownika i hasło.

Następnie logujemy się do panelu administracyjnego bloga na WordPress.com i przechodzimy do Menu Narzędzia->Eksport:

Narzędzia->Eksport

Tam pozostawiamy wybór Zastrzeż autorstwo: wszystkich, klikamy Pobierz plik eksportu i zapisujemy go na naszym komputerze.

Wracamy do naszego nowego bloga i wchodzimy do Narzędzia->Import (widoczne również na powyższym screenie). Wybieramy ostatnią pozycję, czyli WordPress. Na następnym ekranie wskazujemy plik zapisany przez nas przed chwilą na dysku i wysyłamy na serwer. Zostaniemy przeniesieni na stronę, która pozwala przypisać autorów importowanych postów i stron. Mamy do wyboru utworzenie nowego konta o nazwie użytkownika, jak w importowanym blogu, lub przypisanie ich autorstwa istniejącemu (pamiętajmy, że w świeżej instalacji WordPress’a mamy tylko użytkownika admin, natomiast można zmienić jego nazwę w dowolnym momencie).

Zaznaczamy opcję Pobierz i zaimportuj załączone pliki, pozwoli to automatycznie pobrać ze starego bloga i wgrać na nowego wszystkie pliki mediów:


Przypisz autorów

Klikamy Wyślij i….. Po chwili potrzebnej na import mediów mamy w pełni przeniesionego bloga.  Oczywiście w tym momencie mamy tylko domyślny motyw WordPress’a, ale od razu można zainstalować motyw posiadany na starym blogu, lub wybrać całkiem nowy z przepastnej biblioteki.

Miłego dostosowywania i blogowania na Waszym nowym blogu!

Comments»

no comments yet - be the first?


*