jump to navigation

Historyczne dane giełdowe – skąd je brać? 26 marca, 2009

Posted by artiko in : Web , trackback

Przy realizacji jednego z projektów, w którym biorę udział zaszła potrzeba zdobycia historycznych danych z giełd całego świata. W tym miejscu rozpoczęły się poszukiwania baz takich informacji w sieci. Zgodnie z oczekiwaniami takie dane można znaleźć w kilku miejscach, zarówno dla naszej rodzimej warszawskiej giełdy, jak i ważnych rynków świata.
Historyczne dane dla spółek notowanych na GPW można znaleźć i co najważniejsze pobrać na przykład w serwisie Gazeta.pl Giełda, tak wyglądają wszystkie notowania dla spółki KGHM. Dostępne formaty to CSV, XLS i PDF.
Dobrym źródłem danych ze świata jest serwis Yahoo! Finance. Udostępnia od pokaźnych rozmiarów zbiór notowań i ich historii, nierzadko sięgającej aż to początków notowań danej spółki. Tak kształtują się notowania firmy Apple Inc. od jej debiutu na giełdzie: notownia. Te dane również można pobrać w formacie CSV.
Podsumowując, przy poszukiwaniach danych historycznych giełdowych polecam te dwa serwisy.

P.S. Również pod tym adresem można znaleźć historyczne dane z polskiej giełdy dostępne w formacie csv i xls.

P.S2 Zapewne wielu z Was chciałoby się dowiedzieć, jak te dane można szybko i bezproblemowo pobrać. Polecam skrypty bashowe lub php pobierające i parsujące strony oraz agregujące dane w całość. Kilkanaście minut roboty i gotowy skrypt 😉 Trzeba się jednak przygotować na to, że może się on wykonywać nawet 24 godziny (lub więcej) i pobierze kilka gigabajtów danych.

Comments»

1. Marcin K - 8 lipca 2011

Hey, potrzebuje sobie zrobić taki skrypt. niestety nie znam się za bardzo na php może mi Pan nakierować czego szukać aby stworzyć taki skrypt?

2. artiko - 11 lipca 2011

Cześć,
polecam najpierw przygotowanie sobie URLi, pod którymi będą do pobrania dane (czyli przeglądnąć dokładnie strony). Później przygotować schemat ich kolejności (bo bardzo rzadko duży okres czasu jest dostępny pod jednym linkiem. Mając już te dane tworzymy prosty skrypt PHP z pętlą pobierającą dane (jeśli nie csv, to całą stronę w html, wtedy trzeba jeszcze dorobić parsowanie danych).
Jeśli trzeba coś rozwinąć, proszę pisać.
Pozdrawiam.

3. Lavigne - 21 lipca 2011

Thanks for sarhing. What a pleasure to read!


*