jump to navigation

Tagowanie nowych wersji wtyczek w katalogu WordPress 24 lutego, 2010

Posted by artiko in : Web , trackback

Jeśli już stworzyliśmy nasz plugin do WordPress i dodaliśmy go do oficjalnego katalogu, jak to opisał jakiś czas temu Piotr, mogła nas najść myśl o jego ulepszeniu. Tutaj pojawia się pytanie: jak to zrobić, by poprawki dodać jako nową, kolejną wersję? Opis best practicies z tym związanych można znaleźć w oficjalnej pomocy wordpress.org.

Najpierw kilka informacji. WordPress zaleca przechowywanie kolejnych wersji pluginu w tagach, katalogach w folderze tags naszego repozytorium. Ich nazwy powinny być, jak to jest zazwyczaj z oprogramowaniem, sekwencyjne i zawsze cyfrowe, np: 1.0, 2.1, 3.5.7. W folderze trunk najlepiej trzymać aktualną wersję rozwojową.

Aby dać znać katalogowi pluginów, która wersja jest naszą aktualną stabilną, należy zaznaczyć ją w Stable tag w pliku readme.txt w folderze trunk. WordPress sam przekaże użytkownikom tą wersję wtyczki.

Do dzieła:

  1. Jeśli do tej pory nie mieliśmy żadnego taga w naszym repozytorium, stwórzmy folder 1.0 (lub inny, odpowiadający pierwszej wypuszczonej wersji) w folderze tags. Skopiujmy tam to, co przy dodawaniu wtyczki było w folderze trunk.
  2. Jak wspomniałem wcześniej, dobrze jest pracować na plikach w folderze trunk. Gdy uznamy, że kolejna wersja jest gotowa edytujemy plik readme.txt w nim się znajdujący, pamiętajmy, by zmienić wersję Stable tag. Tutaj ważne będzie też to, by była to ta sama wersja, która widnieje w nagłówku pliku naszego pluginu.
  3. Tworzymy katalog w tags z numerem wersji. Kopiujemy tam pliki z folderu trunk.
  4. Gotowe, w tym momencie możemy wykonać commit na naszym repozytorium. Wtyczki na serwerach WordPress.org są odświeżane co 15 minut, więc po takim maksymalnie czasie nowa wersja wtyczki powinna być gotowa do pobrania oraz może się pojawić w informacjach o aktualizacji.

Oczywiście wtyczkę można również rozwijać pracując jedynie na plikach w trunk i co jakiś czas zmieniać numer wersji w nagłówku pliku wtyczki i readme.txt. Jednak wtedy tracimy możliwość cofania się w rewizjach, czasowego wyłączania wersji, lub ich przeskakiwania. Tagowanie na prawdę ułatwia sprawę.

Comments»

1. Dodawanie pluginów do oficjalnego katalogu WordPress - Jakubas Piotr - Oficjalna strona - 18 marca 2010

[…] kontynuacje tematu polecam wpis Artura Tagowanie nowych wersji wtyczek w katalogu WordPress. Nimniejszy Podziel się ze […]


*